18:08 17.01


Володимир Сисенко: Ми дійшли у своєму розвитку до того моменту, коли з порядку денного питання про полтавський вектор нам довелося зняти


Головний тренер СК Полтава про підсумки, плани та завдання на другий етап сезну.

15 січня СК Полтава повернувся з відпустки та відразу включився у робочий процес. Попереду на команду чекає два місяці плідної підготовки до заключного етапу сезону. На старті зборів ми поспілкувалися із головним тренером полтавців Володимиром Сисенком,  який поділився враженнями від першого етапу змагань, розповів, чому довелося відмовитися від полтавського вектору формування команди, а також проанонсував план роботи на найближчий час. Більше у великому інтерв'ю.

- Підбиваючи підсумки, як можете оцінити виступ команди у першому півріччі?

- Загалом, якщо оцінювати увесь відрізок осінньої частини сезону, то можу оцінити його як задовільний.

- Потрапляння до чемпіонської пʼятірки було планом-мінімумом для команди, але, зважаючи на втрачені очки, є розуміння, що СК Полтава міг опинитися і вище. Чого забракло хлопцям для кращого результату?

- Безпосередньо президент клубу Сергій Іващенко не ставив перед нами таке завдання. У нас із Сергієм Васильовичем є основна мета - це рух команди і клубу вперед. Щоб завдяки нашій роботі за півроку чи рік було видно, що команда прогресує, розвивається, стає сильнішою. Але настанови посісти конкретне місце чи потрапити у чемпіонську п'ятірку не було. Це завдання я сам поставив перед хлопцями, і вони втілили його у життя. Що завадило нам посісти у цій п'ятірці місце вище? Напевно, те, що ми, ведучи в рахунку, втрачали очки наприкінці зустрічей. До прикладу, поєдинок з ФСК Маріуполь, де ми мали чисельну перевагу на полі й втратили три очки на останній хвилині. Гра з Діназом, коли упустили перемогу за лічені секунди до фінального свистка. А ще поєдинок з Металургом у першому колі, коли ми вели в рахунку 1:0, мали на одного гравця більше, але програли той матч. Домашній поєдинок з Вікторією теж можна записати до тих матчів, у яких ми втратили очки: двічі, будучи попереду (вдруге - на 83-й хвилині), ми примудрилися не втримати перемогу - тоді матч завершився внічию. 
Якщо додати ці втрачені очки на прапорці, то можна зрозуміти, що ми могли б опинитися на другій-третій позиції в групі. Самі ми, на жаль, не врятували жодну гру на заключних хвилинах. В обопільно гострій грі, де б удача посміхнулася нам на останніх хвилинах, - такого не було. Та, попри всі втрати залікових балів, ми в чемпіонській групі відстаємо лише на два очки від місця, яке боротиметься за стикові ігри. Що таке два очки? Це фактично нічого не вартує на відрізку довжиною у десять матчів. Тому, ще раз підкреслю, що цей відрізок сезону ми провели задовільно. 

- Ви зауважили, що команда часто втрачала очки на останніх хвилинах. Це психологічні чи якісь інші чинники, які вплинули на результат?

- Оці терміни про "психологічні моменти" чи "втрату концентрації" я не сприймаю. Ти футболіст-професіонал і пояснюєш таку втрату очок тим, що втратив концентрацію? Не може бути такого виправдання! Це, імовірніше, дефіцит кваліфікації або недотренованість. Із цього нам варто зробити правильні висновки і в майбутньому мінімізувати такі помилки, які приводили до втрати очок.

- Чи пішла на користь команді кадрова революція?

- Коли ми відновили СК Полтава, на широкий загал ми продекларували вектор руху, де команда комплектуватиметься вихованцями Полтави і області. Я до цього завжди ставився скептично. Професіональний спорт не терпить таких штампів. Ми дійшли у своєму розвитку до того, що з порядку денного питання про винятково полтавський вектор нам довелося зняти. Якщо ти хочеш рухатися вперед, то в тебе мають бути найсильніші футболісти із тих, кого ти можеш запросити у команду чи знайти в результаті селекційної роботи. А видавати індульгенцію футболістам лише за пропискою чи школою, вихованцями якої вони є, - я такого не розумію. Виходить так, що футболіст може зупинитися у своєму розвитку, а ми його й надалі маємо тримати лише через те, що він полтавець? Ні. Ми підійшли до того моменту, коли я зрозумів, що далі команда не буде розвиватися, якщо ми не проведемо ось такі кадрові зміни. Дякую Сергію Васильовичу за те, що він пішов назустріч у цьому питанні. Ми провели кадрову революцію, коли 12-13 футболістів були змушені піти з команди.

- Але Сергій Іващенко, здається, не відмовляється від ідеї щодо клубу, який складатиметься з полтавців?

- Полтавський вектор ніхто і не скасовував. У нас багато вихованців полтавського футболу, які розкидані по Україні у командах різного рівня. Якщо з кимось із них ми зможемо домовитися, якщо хтось виявить бажання прийти до нас і підсилити, ми обов'язково візьмемо його в команду. Повторюся: ставлення до відбору гравців має бути професіональним. Ми не дивимося у паспорт на вік чи місце народження, але ми дивимося на кваліфікацію гравця.

- Хто з літніх новачків був найбільш ефективним для команди, а хто не виправдав очікування?

- Я не буду когось виділяти. Усі ті, кого ми запросили в команду, всі вони виправдали наші сподівання. Інша справа, що навіть футболістам найвищого рівня потрібен певний час, щоб зі зміною команди звикнути до колективу, міста, куди ти переїхав, до методів ведення гри, тренувань. Це абсолютно нормальний професіональний процес. Я наголошую: всі, кого ми взяли, підсилили команду. Адаптація продовжується. 

- Чи були гравці, з якими попрощалися, але їх не вистачало на цьому відрізку чемпіонату?

- Ні, таких не було. Тому що цей крок був обдуманий. Це не було спонтанне рішення. До того ж, щоб попрощатися з цими футболістами, ми прийшли не за один день, не за два і навіть не за тиждень. Це рішення приймав я, і саме я відповідаю за результати команди.    

- Цього року в бомбардирському плані феєрить Дмитро Щербак, він один із найкращих за системою гол плюс пас у лізі. Можна вважати, що капітан зараз на пікові форми.

- Дмитро Щербак за системою гол плюс пас є лідером чемпіонату. Він феєрив не лише в цьому чемпіонаті, але і в минулому. Дмитро навесні 2023-го провів тільки один матч, у якому оформив хет-трик, а в наступному отримав травму. Якби не ця травма, то він зміг би проявити себе ще краще. А те, наскільки Щербак використовує свої можливості... Я знаю його багато років. Безсумнівно, це лише відсотків сімдесят його можливостей. Він не на піку форми. Навесні він може відкритися ще більше, я навіть не сумніваюся в цьому. На цей момент, за два сезони, що ми граємо в першій лізі, я можу з упевненістю сказати: це один із найсильніших гравців у дивізіоні. А можливо, і найсильніший. Тому я від нього чекаю, що він зіграє ще яскравіше.

- У боротьбі бомбардирів йому складає конкуренцію Богдан Шмигельський. Але ушкодження, які супроводжували Богдана, здається, не дали йому розкритися повною мірою в битві бомбардирів?

- Богдан дуже ефективний в атаці. Мені дещо незрозуміла низка травм. Безумовно, вона йому завадила. Важко показати найкращу свою гру, коли два матчі ти граєш, віддаєш у цих протистояннях гольові передачі та ще й забиваєш голи. Потім ти дві гри пропускаєш через мікротравму. А далі тобі потрібен час, щоб втягнутися.  Я сподіваюся, що ці травми залишаться в минулому, а надалі обходитимуть його стороною. Думаю, Богдан продовжить ефективно працювати в атаці, як і Щербак, Копитов, Вівдич та всі інші.

- У весняній частині сезону наша атакувальна ланка зможе зробити фурор у лізі?

- Я б сюди додав усю групу атаки - Копитов, Бужин та інші. Яскрава гра в атаці - це не лише справа трьох футболістів, це робота всієї команди.

- Про етапи підготовки взимку: як проходитиме тренувальний процес під час затяжної зимової перерви? 

- 15 січня вся команда зібралася на збір. А група футболістів, які вже перебували у Полтаві, почали тренуватися у постійному режимі ще 10 січня. Будемо працювати у Полтаві, зважаючи на всі обставини. Сподіваюся, не лише в залі. Якщо погода  дозволятиме працювати на вулиці, то займатимемося на великому полі. Звісно, якщо на вулиці буде мінус 10-15 і така ожеледиця, як зараз, то ця робота буде абсолютно неефективною. Краще зайти в зал і працювати над техніко-тактичними компонентами, ніж наражати гравців на небезпеку захворіти чи отримати травму в кучугурах снігу чи на льоду. Причому досвід роботи в залі у нас великий, тому ми нічого змінювати не будемо і вноситимемо корективи лише залежно від погоди чи турнірів, у яких візьмемо участь.

- Вже скоро містяни розпочнуть виступ на зимовому кубкові АФП. Там на наш клуб чекає чимало якісних спарингів. Окрім турніру, на які спаринги ще очікувати?

- Окрім турніру, будуть і звичайні спаринги. Сподіваємося працювати у тижневому циклі, де кожен тиждень завершуватиметься спарингом. А ще проведемо двосторонній поєдинок 20 січня.

- Навесні на полтавців чекає чимало хороших суперників, зокрема стартує чемпіонська боротьба із лідером - львівськими Карпатами. Зрозуміло, що перед командою стоятиме завдання перемагати у кожному матчі. Але який план-мінімум і план-максимум стоятиме перед хлопцями?

- Усі кажуть, що я відповідаю штампами. Але перед хлопцями я ставитиму завдання перемогти у кожній з десяти весняних ігор. А вийде це чи ні – то інше питання. Якщо хтось думає, що ми потрапили в чемпіонську десятку, щоб там просто взяти участь, то вони помиляються. Починаючи з першої гри проти Карпат, завдання буде одне - перемогти. Я вже попереджав хлопців, що завдання в цій групі буде складнішим, ніж на першому етапі. У психологічному плані, можливо, ці завдання будуть простішими, а в професійному - складніші. Тому що на кожного гравця будуть дивитися крізь призму тих завдань, які у нас будуть завтра, а не сьогодні. Чи здатний той чи той гравець прогресувати, чи спроможний він завтра виконати ті завдання, які стоять перед командою. А перед командою, повторюся, стоять завдання розвиватися, прогресувати і поступово наближатися до лідерів нашої ліги. 

- Якою буде селекційна робота взимку? 

- Серйозних кадрових змін не буде. На тих хлопців, які зараз у команді, я дуже сподіваюся. Але чи виправдають вони  покладені сподівання, залежить лише від них. У нас була розмова з футболістами вже після виходу з відпустки. Я їх попередив: коли побачу, що хтось із гравців мене не влаштовує (те, як він тренується, а тим більше грає), то з цим футболістом доведеться прощатися. Але зараз мене всі повністю влаштовують. Точкову селекцію ніхто не скасовував. Якщо ми зуміємо домовитися із футболістом, який відповідає нашим фінансовим можливостям, який підсилить певну позицію, буде сильнішим за інших,  ми будемо раді бачити такого гравця. А брати когось для кількості ми точно не будемо.